Odsłony: 626

Dzisiejsza uroczystość była zwieńczeniem naszych działań zmierzających do uczczenia 105 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
Pani Dyrektor serdecznie powitała wszystkich zebranych, a następnie chóralnie odśpiewaliśmy wszystkie zwrotki Mazurka Dąbrowskiego. A potem społeczność szkolna zanurzyła się w odmęty naszej historii...
„Opowiem Ci, Ojczyzno”… Obserwowaliśmy, jak Polska została pokonana przez trzy czarne zaborcze orły, a nasi Rodacy przez lata starali się odzyskać niepodległość, stając często do bratobójczej walki. Wolność po 1918 r. nie była nam ofiarowana na zawsze. Trzeba było stale o nią walczyć, zwłaszcza podczas II wojny światowej, która pochłonęła miliony ofiar.
Uwagę publiczności przykuwało odczytanie przez uczniów napisanych przez siebie listów do uczestników Powstania Warszawskiego, zawierających podziękowanie za ich ofiarność i poświęcenie dla ojczyzny. Przyciągała również wzrok intrygująca scenografia nawiązująca do powstańczej rzeczywistości – harcerskie mundury, brzozowy krzyż, znicze.
Wzruszenie wywoływały piosenki wykonywane zarówno przez solistów, jak i chóralnie wyśpiewywane przez dziecięce głosy... Jest niepojęta moc w świadomie wygłoszonym słowie, zaśpiewanym dźwięku, odpowiednio wytańczonym ruchu i właśnie podczas naszej uroczystości wszyscy doświadczyliśmy wyjątkowych artystycznych wrażeń. Proste słowa, szczere uczucia i... wzruszenie ściska gardło...
To była żywa lekcja historii. Bądźmy wdzięczni za to, że żyjemy w wolnym kraju!